Overview
Browning 1911-22 A1 Compact 22 Long Rifle 3.63in Matte Black Anodized Steel Pistol – 10+1 Rounds – The Browning 1911-22 has a crisp, clean single-action trigger pull and both a grip safety and a manual thumb safety. The slide and frame are precision machined from aircraft grade 7075 T6 alloy for light weight and long life. A steel slide block encloses the firing pin and extractor, and a durable finish completes the overall package. From its alloy slide and frame to its button-rifled, target crowned steel barrel, the Browning 1911-22 is reliable, accurate and designed to provide years of fast-shooting fun for the whole family. This A1 Compact model is CA compliant and features a 3.63in barrel, gray anodized aluminum slide, black anodized frame, and diamondwood walnut grip.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 3.63in |
| Finish | Matte Black Anodized Steel |
| Grips | Checkered Walnut |
| Sights | A1 |
| Weight | 14oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Gray |
| Frame Size | Compact |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.75in |
| Type | Rimfire |






Reviews
There are no reviews yet.