Overview
Specifications
| Capacity | 3+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 24in |
| Lop | 13.38in |
| Finish | Matte Blue |
| Stock | Black Synthetic Stock |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Weight | 7.63lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 7mm Remington Magnum |
| Color | Black |
| Gun Model | 783 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 44.5in |
| Product Line | 783 |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:9.25in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.