Overview
- Patented Steel Locking System
- Opening Lever Auto Recocking
- Progressive Comfort System
- Flush Crio Chokes and Wrench
- Impulse Activated Ejectors
- Removable Trigger Group
- Standard Hard Case
- Shim Kit
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 30in |
| Lop | 14 3/4in |
| Finish | Blue Anodized and Blued Gloss Barrel |
| Choke | Crio – C, IC, M, IM, F |
| Weight | 6.7lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Brown |
| Gun Model | 828U |
| Hand | Right |
| Overall Length | 47.25in |
| Product Line | 828 U |
| Sights | Red Fiber Optic Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | AA-Grade Satin Walnut |






Reviews
There are no reviews yet.