Overview
- Patented steel locking system and plate
- Easily removable trigger group receiver
- Adjustable drop and cast
- Ergonomic opening lever
- Impulse activated ejectors
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.4in |
| Finish | Blued |
| Stock | AA-Grade Satin Walnut |
| Choke | C,IC,M,IM,F |
| Weight | 6.6lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Brown |
| Gun Model | 828U |
| Hand | Right |
| Overall Length | 45.25in |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |






Reviews
There are no reviews yet.