Overview
- Opening Lever Auto Recocking
- Benelli’s Progressive Comfort System
- Flush Crio C, IC, M, IM, F Choke Tubes And Wrench
- Shim Kit
- Standard Hard Case
- Steel Locking System
- Impulse Activated Ejectors
- Removable Trigger Group
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 14.75in |
| Finish | Blued |
| Stock | Progressive Comfort |
| Choke | C, IC, M, IM, F |
| Weight | 5.9lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Black/Wood |
| Gun Model | 828U |
| Hand | Right |
| Overall Length | 43.25in |
| Sights | Red, Fiber-Optic Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | AA-Grade Satin Walnut |






Reviews
There are no reviews yet.