Overview
- Patented Locking System
- Progressive Comfort System
- Flush Crio C, IC, M, IM, F Choke Tubes And Wrench
- Rob Roberts Triple Threat Chokes T1, T2, And T3
- Lengthened Forcing Cone
- Shim Kit
- Standard Hard Case
- Extractors
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 24in |
| Lop | 14.25in |
| Finish | Blued |
| Stock | Progressive Comfort |
| Choke | Crio C,IC,M,IM,F / Triple Threat T1,T2,T3 |
| Weight | 6.4lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Black/Wood |
| Gun Model | 828U |
| Hand | Right |
| Overall Length | 40.75in |
| Sights | Red, Fiber-Optic Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | AA-Grade Satin Walnut |






Reviews
There are no reviews yet.