Overview
The Benelli Super Black Eagle 3 Mossy Oak 12ga 3.5in Semi Automatic Shotgun – 26in – undergoes a complete overhaul, enhancing its ergonomics and functionality. Designed for serious waterfowlers, its updated and intuitive design ensures top-notch reliability in challenging conditions. Additionally, it features a Comfortech stock with an optimized grip angle and larger controls, making it easier to handle, especially with thick gloves.
- Larger Bolt Release & Safety
- Easy Loading System
- Red-Bar Front Sight
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 14.4in |
| Finish | Mossy Oak Bottomland Camo |
| Stock | Comfort Tech 3 |
| Choke | Crio C / IM & F Extended Crio IC & M |
| Weight | 6.9lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Gun Model | SUPER BLACK EAGLE 3 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 47.75in |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Reviews
There are no reviews yet.