Overview
The Benelli Super Black Eagle 3 Realtree Max-7 12 Gauge 3-1/2in Semi Automatic Shotgun – 28in – represents a complete overhaul of Benelli’s renowned Super Black Eagle platform. Leveraging insights from their pro-staff and experienced hunters, Benelli engineers dedicated nearly a decade to refining three key areas crucial for serious waterfowlers: Enhanced ergonomics, intuitive functionality, and a modernized design for superior reliability in challenging conditions. This shotgun is designed to excel in the most demanding environments, prioritizing absolute superiority for modern waterfowling.
- Comfort Tech 3 with Realtree Max-7 Camo Stock
- 28in Realtree Max-7 Camo Barrel
- Chambered for 2-3/4in, 3in, and 3-1/2in
- Inertia-Driven System
- Oversized Bolt Handle & Safety
- Benelli’s Crio System Technology
- Easy Locking Bolt System
- Easy Loading System
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.37in |
| Finish | Realtree Max-7 |
| Stock | Comfort Tech 3, Realtree Max-7 Camo |
| Choke | C, IM, F |
| Weight | 7lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Camo |
| Gun Model | SUPER BLACK EAGLE 3 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 50in |
| Product Line | Super Black Eagle 3 |
| Sights | Red Bar Front |
| Stock Material | Synthetic |






Reviews
There are no reviews yet.