Overview
Browning BAR Mark3 7mm Remington Magnum 24in Walnut/Matte Nickel Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 3+1 Rounds – Originally designed by Browning family member Bruce Browning, the original civilian BAR was the rifle that set the standard for autoloading hunting rifles.
- Gold plated trigger
- Aluminum alloy receiver
- Hinged floorplate with detachable box
- Composite trigger guard
- Chrome plated chamber
- Polished blued barrel
Specifications
| Capacity | 3+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 24in |
| Lop | 13.75in |
| Finish | Matte Nickel Receiver & Polished Blued Barrel |
| Stock | Oil Finished Grade II Walnut |
| Sights | Drilled & Tapped for Scope Base |
| Weight | 7.7lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Cartridge | 7mm Remington Magnum |
| Overall Length | 45.4in |
| Twist | 1:9.5in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.