Overview
Browning BAR MK3 DBM 308 Winchester 18in Blued/Walnut Semi Automatic Rifle – 10+1 Rounds – The BAR MK 3 is a multipurpose 308 Winchester semi-automatic rifle with an 18″ fluted barrel and oil finish Grade II Turkish walnut stock. This MK 3 sports a detachable box magazine, lightweight alloy receiver with Picatinny rail scope bases, and a proven reliable gas piston system.
- Chrome Plated Chamber
- Aluminum Alloy Receiver
- Turkish Walnut Grade 1 Stock
- Steel Integral Sling Swivel Studs
- Buck Mark In Gold Trigger Guard Engraving
Specifications
| Capacity | 10+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 18in |
| Lop | 14.375in |
| Finish | Matte Blued |
| Stock | Turkish Walnut Grade I |
| Sights | None, Drilled And Tapped |
| Weight | 7.375lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Cartridge | 308 Winchester |
| Overall Length | 40.125in |
| Twist | 1:12in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.