Overview
Browning Buck Mark Field Target SR 22 Long Rifle 5.87in Matte Black Pistol – 10+1 Rounds – Browning Buck Mark rimfire pistols lead the industry in quality, reliability, accuracy and variety. It starts out as a solid piece of aircraft-grade 7075 aluminum alloy, and then is CNC machined to exacting tolerances. The crisp single-action trigger, hand reamed chamber, target crowned barrel and finely adjustable target sights mean the Buck Mark comes ready for fun straight from the box. The slide features built-in recess and raised side panels for better grip. Its convenient manual slide release is easily operated with the shooting or support hand. A 16-click per revolution adjustable Pro-Target sight is standard. This sight provides a finer range of adjustment over the industry’s standard of 12 clicks per revolution. The Buck Mark pistol also features a large, manual thumb safety, mag release adjacent to the trigger guard, and light, crisp trigger. This Field/Target model is suppressor ready, has laminate cocobolo-target grip, and includes a Crimson Trace Red Dot.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 5.87in |
| Finish | Matte |
| Grips | Laminate Cocobolo |
| Sights | Patridge Front / Adjustable Pro-Target Rear |
| Weight | 38oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Black |
| Features | Includes a Crimson Trace Red Dot |
| Hand | Right |
| Overall Length | 10in |
| Threaded | Yes |
| Type | Rimfire |






Reviews
There are no reviews yet.