Overview
Browning Buck Mark Lite UFX 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol – 10+1 Rounds – Lite model Buck Mark pistol — steel barrel wrapped in a lightweight aluminum alloy sleeve, Buckmark machined on barrel sleeve, under barrel Picatinny rail, UFX ambidextrous grips, Pro-Target rear adjustable sight, TRUGLO/Marble Arms fiber-optic front sight, single-action, blowback operated, rimfire pistol.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | Black Rubber Overmolded Ultragrip FX |
| Sights | Fiber Otpic Front & Pro-Target Rear |
| Weight | 35oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Black |
| Overall Length | 9.5in |
| Type | Rimfire |
| Made In The USA | Yes |
|---|






Reviews
There are no reviews yet.