Overview
Browning Maxus II Wick Wing Realtree Max-7 12 Gauge 3-1/2in Semi Automatic Shotgun – 28in – Hunting seasons are short, make every shot count with the best gas-operated autoloading shotgun you can get a grip on. The Maxus II Wicked Wing has a lot to offer a shotgunner: Reliability, superior shooting comfort, a great trigger, intuitive handling and appearance. Day after day, whatever the weather, the Maxus II Wicked Wing is built to deliver the goods whether the ducks are cupped up and dropping into your decoys or just giving them a passing glance.
- Magazine Capacity – 4 – 2-3/4in Shells
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.4in |
| Finish | Realtree Max-7 |
| Choke | F, M, IC |
| Weight | 7lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Camo |
| Hand | Right |
| Overall Length | 49.375in |
| Product Line | Maxus II Wicked Wing |
| Sights | Fiber Optic Front, Ivory Mid, Fixed |
| Stock Material | Synthetic |






Reviews
There are no reviews yet.