Overview
Browning T-Bolt Composite Varmint/Target Stainless Gray Bolt Action Rifle – 22 Long Rifle -The T-Bolt Composite Target/Varmint rifle comes equipped with a composite stock with a raised comb. This firearm has a free floating blued barrel and an adjustable trigger.
- Composite Stock with Raised Comb
- Gripping Surfaces
- Integrated Extra Magaine Storage in Stock
- Blued Receiver and Barrel
Specifications
| Capacity | 10+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 22in |
| Lop | 13.5in |
| Finish | Stainless Steel Barrel/Blued Receiver |
| Stock | Laminate Gray |
| Sights | Drilled & Tapped For Scope Base |
| Weight | 5.8lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Gray |
| Overall Length | 40.25in |
| Threaded | Yes |
| Twist | 1:16in |
| Type | Rimfire |






Reviews
There are no reviews yet.