Overview
Browning X-Bolt Hells Canyon Long Range McMillan Ambush Bolt Action Rifle – McMillan Game Scout stock with Desert Carbon Ambush finish, 26in fluted heavy sporter barrel with 5/8-24 threaded muzzle brake, Burnt Bronze Cerakote finish on action/barrel, 20 MOA Picatinny scope mount. Short 60 bolt lift is fast cycling and allows you to work the bolt quickly without the scope getting in the way.
- Pachmayr Decelerator recoil pad
- Muzzle brake on 5/8-24 suppressor threads
- 4 inch Picatinny rail for bipod
- 20 MOA Picatinny rail
- Desert Carbon Ambush finish
Specifications
| Capacity | 3+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 13 5/8in |
| Finish | Desert Carbon Ambush Camo |
| Stock | Desert Carbon Ambush Camo Composite |
| Sights | Drilled & Tapped for Scope Base |
| Weight | 7lbs 12oz |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 7mm Remington Magnum |
| Hand | Right |
| Twist | 1:8in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.