Overview
Browning X-Bolt Hell’s Canyon Long Range Burnt Bronze Cerakote Bolt Action Rifle – 6.5 PRC – Browning X-Bolt Hell’s Canyon Long Range is for the hunter that doesn’t shoot less than a 20 round box of ammo each year. Built on the most popular X-Bolt rifle, the Hell’s Canyon Speed, the Hell’s Canyon Long Range takes the same winning features and adds a heavy sporter contour barrel for increased long range accuracy. Composite stock with an Inflex 1, small recoil pad. and matte blue sling swivel studs. It is finished off with a dip with the exceptional A-TACS AU (Arid/Urban) camouflage. The steel receiver has a Cerakote Burnt Bronze finish is glass bedded and drilled and tapped for scope mounts. The barrel features a threaded muzzle brake/suppressor threads, Cerakote Burnt Bronze finish, free floating, fluted and a target crown. Alloy trigger guard has an engraved gold Buck Mark.
- Exclusive A-TACS AU camouflage
- Fluted barrel
- Inflex Recoil Pad
- Bolt unlock button
- Detachable rotary magazine with inline cartridge feed
Specifications
| Capacity | 4+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 26in |
| Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Stock | Synthetic A-TACS AU |
| Sights | Drilled & Tapped For Scope Base |
| Weight | 7.3lbs |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Type | Fluted |
| Cartridge | 6.5 PRC |
| Hand | Right |
| Overall Length | 46in |
| Twist | 1:7in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.