Overview
Browning X-Bolt Max Long Range Hunter Stainless Bolt Action Rifle – 7mm Remington Magnum – The popularity of long-range target shooting and longer range hunting has more shooters honing their ammunition and rifle set up to help ensure that their shot at a once-in-a-lifetime trophy finds its mark. The new Max stock found on select Browning X-Bolt rifles is designed to help improve your shooting confidence by offering the adjustments necessary to use the optics you want and get the repeatable fit you need.
- Composite Max Stock Offers An Adjustable Comb To Dial-in Eye-to-scope Alignment
- Black And Gray Textured Stock Finish
- Stainless Steel, Fluted Heavy Sporter Barrel For Long-range Accuracy
- Muzzle Brake With 5/8in-24 Tpi Suppressor Threads (Thread Protector Included)
- Extended Bolt Handle
- 1/4in And 1/2in Length Of Pull Spacers Included
- Three Swivel Studs For Sling And Bipod Use
Specifications
| Capacity | 3+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 13.75in |
| Finish | Stainless |
| Stock | Black Gray Splatter |
| Sights | Drilled & Tapped For Scope Base |
| Weight | 8.7lbs |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Type | Fluted |
| Cartridge | 7mm Remington Magnum |
| Color | Black Gray Splatter |
| Hand | Right |
| Overall Length | 46.875in |
| Stock Material | None, Optic Ready |
| Threaded | Yes |
| Twist | 1:9.5in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.