Overview
CZ USA 712 G2 Matte Black/Walnut 12 Gauge 3in Semi Automatic Shotgun – 26in – 712 is CZ’s tried-and-true gas operated semi-automatic built on a lightweight alloy receiver. Accepting 3in shells, it is an all-arounder, a great choice for upland game, waterfowl or clays. The barrel on the 712 is chrome-lined and has a matte black hard chrome exterior that will resist corrosion for many seasons in the field.
- Includes 5 Chokes (F,IM,M,IC,C)
- Matte Black Chrome Barrel
- Vent Rib Barrel
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 14.5in |
| Finish | Matte Black |
| Stock | Turkish Walnut |
| Choke | C & IC & M & IM & F |
| Weight | 7.3lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Brown |
| Gun Model | 712 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 47in |
| Product Line | 712 G2 |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |






Reviews
There are no reviews yet.