Overview
CZ-USA Drake Turkish Walnut 28 Gauge 2-3/4in Over Under Shotgun – 28in – The Drake is an over/under shotgun that uses the same CNCed action and internals as our other shotguns. It features extractor operation, single selectable trigger, mid-rib delete and laser-cut checkering. Included is a set of 5 flush interchangeable chokes. It also features a Turkish Walnut stock with pistol grip.
Specifications
| Gauge | 28 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 2-3/4in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.5in |
| Finish | Turkish Walnut |
| Choke | C,F,IC,IM,M |
| Weight | 6lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Brown |
| Gun Model | DRAKE |
| Hand | Right |
| Overall Length | 45.75in |
| Product Line | CZ-USA |
| Sights | Bead Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |
| Use | Field |






Reviews
There are no reviews yet.