Overview
CZ USA Upland Ultralight Black Anodized 12 Gauge 3in Over and Under Shotgun – 28in – With all the gear we find ourselves carrying into the field today it is nice to shed a couple pounds. This lightweight over/under won’t break your back or the bank. Weighing in at just 6lbs, the Upland Ultralight is a full 2lbs lighter than similar steel-framed model thanks to an aluminum alloy frame. The metal is coated with a non-reflective, weather-resistant matte finish and the stock is sport-styled. Includes 5 chokes (F,IM,M,IC,C).
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.5in |
| Finish | Black Anodized |
| Stock | Turkish Walnut |
| Choke | F & IM & M & IC & C |
| Weight | 6lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Brown |
| Hand | Right |
| Overall Length | 45.75in |
| Product Line | Upland Ultralight |
| Sights | Fiber Optic Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |
| Use | Target |






Reviews
There are no reviews yet.