Kel-Tec RDB 5.56mm NATO 20.5in Black Ambidextrous Modern Sporting Rifle – 20+1 Rounds For Sale
Kel-Tec RDB 5.56mm NATO 20.5in Black Ambidextrous Modern Sporting Rifle – 20+1 Rounds – Kel-Tec’s RDB bullpup design provides a compact, well-balanced rifle featuring a revolutionary downwards ejection and fully ambidextrous controls, enabling it to be fired from both the dominant and non-dominant side. The result is casings eject out of your line of sight for a truly ambidextrous, high performance rifle. The RDB maintains a center of gravity over the grip assembly to facilitate ease of handling and balance. It comes equipped with two integral MIL-STD-1913 Picatinny rails, located above the barrel and on the handguard for mounting accessories and multiple sling attachment points compatible with a hook-style swivel. It is compatible with AR-15 style magazines. This RDB model has a 20.5in barrel and a black finish. It includes a 20-round magazine.
Specifications
| Capacity | 20+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 20.5in |
| Finish | Black |
| Stock | Black Polymer Covered Steel Buttstock & Polymer Picatinny Rail Forend |
| Sights | Picatinny Rail |
| Weight | 7lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Cartridge | 5.56mm NATO |
| Color | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 30.2in |
| Product Line | RDB |
| Twist | 1:7in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.