Kel-Tec SU16E 223 Remington 16in OD Green Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Rounds For Sale
Kel-Tec SU16E 223 Remington 16in OD Green Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Rounds – The SU16E gives you a gas piston operated, 223 Remington rifle with adjustable sights, a threaded 16in barrel, pistol grip, Kel-Tec’s proprietary compact forend and 6-position stock assembly right out of the box. Features an OD Green stock.
Specifications
| Capacity | 10+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 16in |
| Stock | OD Green |
| Sights | Adjustable |
| Weight | 4.7lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Cartridge | 223 Remington |
| Color | Green |
| Grips | Synthetic |
| Hand | Right |
| Overall Length | 35.5in |
| Product Line | SU16E |
| Twist | 1:7in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.