Overview
- Adapt for Application with 500 Accessory Barrels
- Ambidextrous Safety
- Standard pump-action features include dual extractors, steel-to-steel lockup, twin action bars, and anti-jam elevator
- Optic-Ready(Shield RMSc pattern)
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 22in |
| Lop | 13.87in |
| Finish | Mossy Oak Greenleaf |
| Stock | Mossy Oak Greenleaf |
| Choke | X-Factor Ported Tube |
| Weight | 6.75lbs |
| Action | Pump |
| Color | Camo |
| Gun Model | 500 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 41.25in |
| Product Line | 500 |
| Sights | Front FO; Optic-Ready |
| Stock Material | Synthetic |






Reviews
There are no reviews yet.