Overview
Mossberg 505 Compact Blued 410 3in Pump Shotgun – Mossberg is one of the industry’s strongest advocates for promoting safe and enjoyable recreational shooting for Compact.
- Fixed-Modified Choke
- Vent Rib Barrel
Specifications
| Gauge | 410 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 20in |
| Lop | 12in |
| Finish | Blued |
| Stock | Vented Recoil Pad |
| Choke | Fixed Mod Choke |
| Weight | 5.25lbs |
| Action | Pump |
| Gun Model | 505 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 37.5in |
| Sights | Dual Bead |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |
| Compact | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.