Overview
- Dual Extractors
- Positive Steel-To-Steel Lockup
- Twin Action Bars And An Anti-Jam Elevator Ensure Smooth Operation
- Top Mounted Safety Provides For Ambidextrous Operation
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 20in |
| Lop | 13in |
| Finish | Matte Blued |
| Stock | Compact |
| Choke | Cylinder Bore |
| Weight | 7.25lbs |
| Action | Pump |
| Color | Black |
| Gun Model | 590 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 40in |
| Sights | Ghost Ring |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |






Reviews
There are no reviews yet.