Overview
- Optic-Ready (Shield RMSc pattern)
- Chambers 2-3/4in, 3in, and 3-1/2in shot shells
- Overbored barrel
- Interchangeable chokes
- Standard features include dual extractors, steel-to-steel lockup, top-mounted ambidextrous safety, twin action bars, and anti-jam elevator
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 24in |
| Lop | 13.87in |
| Finish | Mossy Oak Greenleaf |
| Choke | Ulti-Full |
| Weight | 7.5lbs |
| Action | Pump |
| Color | Camo |
| Gun Model | 835 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 44.75in |
| Product Line | 835 Ulti-Mag |
| Sights | Front FO; Optic-Ready |
| Stock Material | Synthetic |






Reviews
There are no reviews yet.