Overview
- Two Position Safety
- LBA Adjustable Trigger
- Smooth, Comfortable and reliable cycling
Specifications
| Capacity | 5+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 20in |
| Lop | 12in – 13in |
| Finish | Matte Blued |
| Stock | Black Synthetic w/Spacer System |
| Sights | Picatinny Optics Rail |
| Weight | 7.5lbs |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Type | Fluted |
| Cartridge | 308 Winchester |
| Gun Model | PATRIOT |
| Overall Length | 41.75in |
| Scope Included | Yes |
| Twist | 1:10in |
| Type | Centerfire |
| Compact | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.