Overview
Mossberg Silver Reserve II Field w/Extractors Walnut/Blued 28 Gauge 2-3/4in Over Under Shotgun – Every Silver Reserve II Field shotgun comes with a set of five field chokes. The features found on this shotgun are typically reserved for high-end double guns.
- Silver Receiver With Scroll Engraving
- Satin Black Walnut Stock
- Vent Rib Blued Barrel
- 5 Choke Set
- Ported
Specifications
| Gauge | 28 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 2-3/4in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 14in |
| Finish | Silver Receiver, Blued Barrel |
| Stock | Checkered, Recoil Pad |
| Choke | Flush Field Set: C, IC, M, IM, F |
| Weight | 7lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Satin Walnut |
| Hand | Right |
| Overall Length | 43in |
| Sights | Bead |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |






Reviews
There are no reviews yet.