Overview
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Satin Black Oxide |
| Grips | Enhanced Wood Laminate |
| Sights | Tall 2-Dot |
| Weight | 42oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Gun Model | 1911 R1 |
| Overall Length | 9in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.