Overview
- Standard Express finish on barrel and receiver
- Supplied with a Turkey Extra Full Rem™ Choke
- Synthetic stock with integrated sling swivel attachment
- Mossy Oak® Obsession™ camo stock and fore-end
- Shoots 2 3/4″ and 3″ shells
- Drilled and tapped receiver for use with Weaver Rail #429M (not included)
- New ShurShot™ synthetic pistol grip stock
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 21in |
| Lop | 13.75in |
| Finish | Black |
| Stock | Mossy Oak Obsession Camo ShurShot Synthetic Pistol-Grip |
| Choke | Rem Choke Turkey X-Full |
| Weight | 7.4 lbs |
| Action | Pump |
| Gun Model | 870 |
| Hand | Right |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Reviews
There are no reviews yet.