Overview
Sig Sauer P365 NRA 9mm Luger 3.1in Coyote Pistol – 12+1 Rounds – When you hold this little pistol, it feels like most .380’s size-wise. Since it’s a 9mm Luger (+P rated), the assumption is that it’s probably a 7-round, but Sig Sauer is consistently changing the game with carry guns. The P365 is no exception, boasting a 12+1 capacity in both the extended and flush-fit magazines that come standard along with incredible XRAY3 Day/Night sights. Even with the extended magazine this is a comfortable, very concealable, all day carry gun. This gun also comes with “Live NRA 365” Coin.
- Striker fired
- XRAY3 Day/Night Sights
- Rated for +P 9mm Ammunition
- SIG Accessory Rail
- Micro Compact Frame Size
- Incluedes (2)10rd Flush&Ext/(1)12rd Ext
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 12+1 |
| Barrel Length | 3.1in |
| Finish | Coyote |
| Grips | Coyote Brown Synthetic |
| Sights | X-RAY 3 Day/Night Sights |
| Weight | 17.8oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Brown |
| Frame Size | Subcompact |
| Hand | Right |
| Overall Length | 5.8in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.