Overview
Sig Sauer ROMEO3MAX 1x Red Dot – 6 MOA Dot – Developed in collaboration with Team SIG Captain, Max Michel, and already established as an advantage in the 2019 competitive season. The ROMEO3MAX is a compact, open reflex sight featuring a 30mm wide, round lens design for superior field-of-view, a special red-notch filter for vivid red dot and unrivaled optical clarity, with a 6 MOA dot size for rapid target engagement, twelve illumination intensity levels, MOTAC activation, and up to 20,000 hours of runtime.
- High transmittance red notch reflector for excellent brightness, light transmittance, and zero distortion
- 6 MOA Dot with multiple intensity settings for rapid target engagement under a full range of lighting conditions
- MOTAC (Motion Activated Illumination System) powers up when it senses motion and powers down when it does not
- The readily available CR2032 battery is side-loading, allowing for quick battery replacement without having to remove the sight from the firearm
- Comes with a low-profile M1913 Picatinny mount. An absolute co-witness riser mount is also available as an accessory
- Aircraft grade CNC Aluminum housing ensures a lifetime of reliable service
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 meter) and fog proof performance
- SIG SAUER Electro-Optics Infinite Guarantee and SIG SAUER Electronic Component Limited 5-Year Warranty.
Specifications
| Adjustment | 1 MOA |
|---|---|
| Battery Type | CR2032 |
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Height | 1.38in |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Length | 2.13in |
| Magnification | 1x |
| Max Elevation | 110 MOA |
| Max Windage | 80 MOA |
| Objective Diameter | 30mm |
| Product Line | Romeo3MAX |
| Reticle | 6 MOA Dot |
| Reticle Color | Red |
| Run Time | 25000 Hours |
| Type | Red Dot |
| Weight | 1.5oz |
| Width | 1.3in |






Reviews
There are no reviews yet.