Overview
Smith & Wesson SD 9mm Luger 4in Flat Dark Earth Pistol – 16 1 Rounds – The Smith & Wesson SD9 pistol is a self-defense firearm with a Flat Dark Earth finish with a matte black slide. The pistol also has 3-Dot white sights, polymer frame, and stainless steel slide and barrel.
- Polymer frame for lightweight carry
- Stainless steel slide and barrel for extended life
- Fixed white dot sights for quick target acquisition
- Striker-fired action
- Ergonomic, textured grip for confident hold
- Picatinny-Style equipment rail
Specifications
| Action | Pistol |
| Capacity | 16 1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | FDE & Black |
| Grips | Textured FDE Polymer |
| Sights | White 3-Dot |
| Weight | 22.3oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.2in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.