Overview
Smith & Wesson SD40 40 S&W 4in Flat Dark Earth Pistol – 14 1 Rounds – The Smith & Wesson SD40 pistol is a self-defense firearm with a Flat Dark Earth finish with a matte black slide. The pistol also has 3-Dot white sights, polymer frame, and stainless steel slide and barrel.
- This model comes equipped with a Crimson Trace laser.
Specifications
| Action | Pistol |
| Capacity | 14 1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Flat Dark Earth |
| Grips | Textured Flat Dark Earth Polymer |
| Sights | 3-Dot White |
| Weight | 23.5oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Color | Flat Dark Earth |
| Features | Includes Crimson Trace Laser |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.2in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.