Overview
Springfield Armory Hellcat 9mm Luger 3in Stainless/Robin’s Egg Blue Pistol – 13+1 Rounds – Designed for portability and everyday carry, featuring an 11+1 capacity with its patented Springfield magazine design. When used with its included extended magazine, the Hellcat has a full capacity of 13+1. After years of precision development and engineering combined with intensive collaboration with top engineers, shooters and self-defense experts, Springfield Armory is proud to introduce the Hellcat — the world’s highest capacity micro compact 9mm.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 13+1 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Robin’s Egg Blue |
| Sights | Front Sight: Tritium / Luminescent, Rear Sight: Tactical Rack |
| Weight | 18.3oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Blue |
| Gun Model | HELLCAT |
| Overall Length | 6in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.