Overview
Springfield Armory Hellcat Pro OSP 9mm Luger 3.7in Melonite Black Pistol – 15+1 Rounds – Combining the performance of a larger handgun with class-leading concealability and capacity, the new Hellcat Pro is a compact pistol that delivers the perfect balance. It is part of a package that includes Viridian Red Laser, Holster and 2 Extra Magazines (15-round). Chambered in 9mm, the Hellcat Pro offers 15+1 capacity in a smaller footprint than any other gun in its class. Optics ready and equipped with a versatile accessory rail, this exceptional everyday carry pistol combines compact dimensions with the performance capabilities of a full-sized pistol.
-
OPTICS-READY
With a milled slide fitting the Springfield Micro footprint, the Hellcat Pro is an OSP configuration designed to accept today’s most popular micro red dots.
- 3.7in HAMMER FORGED BARREL
The 3.7in barrel of the Hellcat Pro offers enhanced ballistics and downrange performance and is hammer forged for impressive strength and durability.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 3.7in |
| Finish | Melonite |
| Sights | Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear |
| Weight | 21oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | HELLCAT PRO |
| Hand | Right |
| Laser Included | Yes |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 6.6in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.