Overview
Springfield Armory XD-S Mod.2 OSP Crimson Trace Red Dot 9mm Luger 4in Pistol – 9+1 Rounds – This pistol combines impressive ballistic performance with optics-ready capability, combining a compact, concealable frame with a 4in barrel for improved sight radius and enhanced ballistics, the pistol gives you the best of both worlds. Coming with both a flush-fit 7-round magazine and an extended 9-round magazine, this pistol also features a Crimson Trace micro red dot that sits low enough to allow you to effectively utilize the iron sights.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 9+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Melonite |
| Sights | Crimson Trace CTS-1500 Red Dot, White Dot Front Sight |
| Weight | 23.5oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | XDS-9 |
| Overall Length | 7in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.