Overview
Springfield Armory XD-S Mod2 40 S&W 3.3in Black Pistol – 7+1 Rounds – The XD-S Mod2 is a single stack 40 S&W handgun. Perfect for concealed carry.
- Includes Two Magazines, One 6-Round And One 7-Round
- Double Action Only
- Hammer-Forged Barrel
- Black Melonite Slide
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 3.3in |
| Finish | Black Melonite |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Fiber Optic Front/White Dot Rear |
| Weight | 22oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Color | Black |
| Gun Model | XDS |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.3in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.