Overview
Springfield Armory XDE 9mm Luger 3.3in Melonite Pistol – 9+1 Rounds – The XD-E 3.3″ Single Stack 9mm pistol is a melding of both old and new. The traditional exposed hammer double-action/single-action ignition system offers an added layer of safety along with a crisp, precise single action function. Both the thumb safety/decocker and magazine release are ambidextrous, and the thin 1″ grip width makes packing this remarkable handgun painless.
- Ambi Thumb Safety/ Decocker: The ambidextrous thumb safety/decocker levers are the perfect size for instant access and allow Condition 1 carry if desired.
- 3.3in Hammer Forged Steel: The 3.3″ hammer-forged barrel is built for the long haul.
- DA/SA Trigger:
-
The double-action/single-action is a time-tested defensive system combining safety and precision.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 9+1 |
| Barrel Length | 3.3in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Fiber Optic Front/ Low Profile Combat Rear |
| Weight | 24.8oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | XDE |
| Overall Length | 6.75in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.