Overview
Staccato C2 9mm Luger 3.9in Black Pistol – 16+1 Rounds – With more capacity when you need it, the Staccato C2 is equipped with a double-stack magazine. Compact and lightweight, the C2 is durable, reliable, insanely accurate, and easy to shoot well.
- Lightweight, Compact Design
- Perfect Marriage Of Capacity, Capability, And Reliable Performance
- Lightweight Alloy Frame With Accessory Rail
- 4lb Trigger With Ambidextrous Safety Levers
- Flush Fit 11-Degree Crown Barrel
- Includes Three 16 Round Magazines
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 16+1 |
| Barrel Length | 3.9in |
| Finish | Anodized |
| Grips | Double-Stack, Officer Length, Black |
| Sights | Fiber Optic Front, Dawson Precision Charger Rear |
| Weight | 25oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | STACCATO C2 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.5in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.