Overview
Uberti 1871 Early Model Navy Open-Top 38 Special 5.5in Blued Revolver – 6 Rounds – In 1872, Colt introduced its factory-installed percussion-to-cartridge conversion of the 1851 Navy cap-and-ball.
Specifications
| Action | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Sights | Fixed |
| Weight | 2.6lbs |
| Cartridge | 38 Special |
| Hand | Right |
| Overall Length | 11in |
| Twist | 1:18.75in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.