Overview
Uberti 1873 Cattleman 22 Long Rifle 5.5in Blued Revolver – 12 Rounds – These 1873 Cattleman .22 models are ideal for cowboy action practice and target shooting. The ammo is inexpensive and the round has low recoil.
Specifications
| Action | Revolver |
| Capacity | 12 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Blued Steel |
| Grips | 1-pc Walnut |
| Sights | Fixed |
| Weight | 2.3lbs |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Hand | Right |
| Overall Length | 11in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Rimfire |






Reviews
There are no reviews yet.