Walther PDP F-Series 9mm Luger 4in Gray Pistol – 15+1 Rounds For Sale
The Walther PDP F-Series 9mm Luger 4in Gray Pistol – 15+1 Rounds is designed with reduced trigger reach, grip circumference, and slide force, making it ideal for maximum control and faster follow-up shots. The grip is tailored to fit a woman’s hand, while the slide force is reduced by 20% and features a two-piece striker. The optic-ready slide includes windage and elevation adjustable sights. Additional features include performance duty texture, SuperTerrain serrations, enhanced ergonomics, and red dot readiness. The pistol comes with two magazines.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Gray |
| Grips | Black Performance Duty Texture |
| Weight | 24oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Gray |
| Gun Model | PDP F SERIES |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.75in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.