Walther PDP Full Size Optics Ready 9mm Luger 5in Black Pistol – 18+1 Rounds For Sale
Walther’s PDP Full Size Optics Ready Pistol in 9mm Luger with a 5-inch barrel and an 18+1 round capacity represents a new era of innovation in firearms. Designed for both professional and personal use, the PDP empowers users to be prepared for any situation. With cutting-edge features like the Performance Duty Trigger, SuperTerrain Slide Serrations, and Red Dot Ergonomics, this pistol sets a new standard of excellence in the world of firearms.
Key Features:
- Performance Duty Trigger
- SuperTerrain Slide Serrations
- Red Dot Ergonomics
- Red Dot Ready
- Modular and Versatile Design
- Includes Two 18 Round Magazines
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 18+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Grips | Performance Duty Textured Black Polymer |
| Sights | 3-Dot White |
| Weight | 26.9oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | PDP |
| Hand | Right |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 8.5in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.