Walther PPK Stainless/Black 380 Auto (ACP) 3.3in Pistol – 6+1 Rounds For Sale
Walther PPK Stainless/Black 380 Auto (ACP) 3.3in Pistol – 6+1 Rounds – Walther’s PPK model revolutionized the firearm industry over 80 years ago by creating a new category for concealed carry pistols. Addressing the need for performance in a compact form, Walther bridged the gap between pocket pistols and full-size military handguns to offer a practical solution for undercover officers. Chambered in .380 ACP, the PPK delivers the necessary power for self-defense without compromising essential functionalities.
- Manual Safety
- Double/Single Action
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 6+1 |
| Barrel Length | 3.3in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Black Synthetic |
| Sights | Fixed |
| Weight | 19oz |
| Cartridge | 380 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Gun Model | PPK |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.1in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |






Reviews
There are no reviews yet.