Overview
Winchester Model 1873 Deluxe Sporter Blued Lever Action Rifle – 357 Magnum – 24in – Lever-action Model 1873 rifle with steel color case hardened receiver, full octagon blued barrel, grade II/III walnut, straight grip stock, color case hardened buttplate and forearm cap. This model has a 13+1 Capacity.
- Grade II/III Walnut Straight Grip Stock With A Satin Oil Finish That’s Velvet Smooth To The Touch
- Classic Rifle-Style Forearm With Forearm Cap For The Timeless Look And Feel Of The Original Model 1873
- Elegant Color Case Hardening On The Robust Steel Receiver, Lever, Crescent Buttplate And Forearm Cap Protect Against Corrosion
- Crescent Buttplate Slips Right Into Your Shoulder For A More Solid Hold From Any Shooting Position
- Semi-Buckhorn Rear Sight With Marble Arms Gold Bead Front Sight Gets You On Target Quickly
- Steel Loading Gate For Smoother Loading
- Receiver Top Tang Is Drilled And Tapped For An Optional Tang-Mounted Rear Sight That Gives You A More Precise Sight Picture And The Timeless Look And Feel Of Shooting A Long-Barreled Frontier Rifle
Specifications
| Capacity | 13+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 24in |
| Lop | 13in |
| Finish | Blued |
| Stock | Walnut |
| Sights | Drilled & Tapped For Scope Base |
| Weight | 7.5lbs |
| Action | Lever Action |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Color | Brown |
| Gun Model | 73 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 38in |
| Stock Material | Grade II/III Black Walnut |
| Twist | 1:18.75in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.