Overview
Winchester Model 70 Alaskan Rifle -The Model 70 Alaskan features a walnut Monte Carlo stock, rear sight barrel boss, open sights and is chambered for the classic cartridges that are tailor-made for big bruins, moose and caribou.
- Sights: Hooded Brass Bead Front and Fold-Down Rear / Drilled and Tapped for Scope Base
- Alloy one piece bottom metal
- Polished metal surfaces
- Forged steel receiver with in.tegral recoil lug
- Three position safety
- Cold hammer forged free floating barrel
- Recessed target crown
- Folding adjustable rear sight with hooded brass bead front
- MOA trigger system
- Blade type ejector
- Pachmayr decelerator recoil pad
Specifications
| Capacity | 3+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 25in |
| Lop | 13.75in |
| Finish | Polished Blued |
| Stock | Monte Carlo Style/ Satin Finished Grade I Walnut |
| Sights | Hooded Brass Bead Front & Fold-Down Rear / Drilled & Tapped for Scope Base |
| Weight | 8.5lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 338 Winchester Magnum |
| Gun Model | 70 |
| Twist | 1:10in |
| Type | Centerfire |






Reviews
There are no reviews yet.