Details
.277 SIG FURY ELITE BALL FMJ FEATURES:
- Manufactured and inspected to exacting specifications
- Elite Match GradeĀ brass
- Specially formulated powders for temperate stability and max consistency
- Engineered to excel in today’s autoloading platforms andĀ bolt actionĀ rifles
- Exceptional accuracy, minimal velocity variations
Ā
ATTENTION:
⢠You must be 18 or older to purchase rifle ammunition and 21 or older to purchase handgun ammunition.
⢠For safety reasons, we do not accept returns of ammunition.
⢠All ammunition will be shipped via ground delivery.
⢠Adult signature required on delivery.
⢠Please ensure you are purchasing and using the correct type of ammunition for your firearm.
⢠Check the local laws of your area for any other laws or regulations before ordering.
Specification
| SKU | E277SFB135-20 |
|---|---|
| Platform | Rifle |
| AmmoĀ Application | Practice |
| Ammo Type | Full Metal Jacket (FMJ) |
| Caliber | 277 SIG FURY |
| Grain Weight | 135 Grain |
| Qty Per Package | 20 |
| Test Barrel Length (in) | 16.0 ± 1/16 |
| Muzzle Velocity | [16in 2,750 fps] [24in 3,000] fps |
| Muzzle Energy | [16in 2,267 ft-lbs] [24in 2,697 ft-lbs] |
| Ballistic Coefficient (G1) | 0.475 |
| Bullet Length | 32.385 mm |
| Lead Free | No |
| Staked Primer | No |






Reviews
There are no reviews yet.